Amit én a 2008-as év legnagyobb fejleményének tartok, az a Firefox 3-ba épített Awesomebar és környéke, komolyan, az ember ilyenkor kezdi azt hinni, hogy lesz még használható számítástechnika egyszer. Talán.
Nyilván ezt nem a Firefox lánglelkű készítői találták ki, emlékeim szerint az első ilyen proggi a Mac-es Quicksilver volt, ami egy launchpad, majd jöttek ennek a különféle klónjai, a Gnome Do, a Launchy és az Executor. De, időben visszamenve, a GIMP menüiben már vagy tíz éve megvalósították az alapötletet, ott is dinamikusan lehetett a billentyűzetkombinációkat.
Amit szeretek benne:
- Végre valami, ami számítástechnika és hajlandó tanulni. Ez tulajdonképpen a legfontosabb az egészben a számítógépek a mai napig képtelenek a tanulásra, mert nincsen olyan nyelv, amin el lehet bármit is magyarázni nekik. Így aztán nem meglepő, ha buták is maradnak.
- Ellentétben más, intelligens dolgokkal, az Awesomebar lelki életébe a Del gombbal meglehetősen egyszerűen be lehet avatkozni.
- Kihasználja a billentyűzet nyújtotta lehetőségeket. Amíg nem lesz valami drasztikusan eltérő interfész (hang-, tekintet- és gondolatfelismerés), addig úgyis ez lesz a fő beviteli eszköz.
- A frecency (gyakoriság + frissesség) is egy jó megközelítés, egyszerűen működik, na.
- Valószínűleg segít a dolgon az is, hogy a historyban (is) keresés miatt nem kell semmilyen webcímet eltenni bookmarkba. Nem kell előre okosnak lenni, elég utólag is.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Asszem 2008.12.30. 15:05:10
Ezért sokkal jobban tetszik a Chrome Omniboxa, aminél figyeltek, hogy legalább a 2. vagy 3. opció mindig a legfelsőbb domain legyen, ne pedig utána a hatvankilencezer karakteres egyéb.
Plusz az Ominboxban kurva jó a keresőszavak definiálhatósága, nálam úgy van beállítva, hogy ennyit kell beírnom:
y pink floyd
és máris keres a youtube keresőjével pink floyd videót,
vagy
t pink floyd
és máris keres a torrentz keresőjével ..
KGyST · http://repules.tumblr.com 2008.12.30. 16:42:22
Nekem az Awesomebar elve tetszik, amit a Chrome is korrektül megvalósít. Ha neked az tetsik, az majdnem ugyanaz.
A keresőszavakat a Firefoxban is lehet definiálni (a kettesben is lehetett), a bűvüs %s stringgel.
Kell csinálni egy keresést a hőn óhajtott keresőmotorral, az eredményt bookmarkolni, majd a bookmarkban a keresett kifejezést kicserélni a %s stringre. Ha ez megvan, a bookmarkhoz meg kell adni egy kulcsszavat, ami nálad a t vagy az y.
ezután a t pink floyd beírására elmegy a kulcsszóval megadott helyre, a %s-be meg behelyettesíti a stringet, és voilá, kész a keresés.
De a Chrome is jó, mihelyst lesznek addonjai, már szaladok is második browsernek installálni.
Asszem 2008.12.30. 18:37:29
De a krómot használom, és ezt telepítem pl. após ötszázötven éves laptopjára a maga 128mb ramjával, még azon is hasít :D
KGyST · http://repules.tumblr.com 2008.12.30. 19:45:55